menuجستجوsearch
sitramelk.ir

معرفی شهر نوشهر ،شهر زیبایی ها

۱۴۰۰/۳/۱۲ چهارشنبه
(9)
(0)

معرفی شهر نوشهر ،شهر زیبایی ها

معرفی شهر نوشهر ،شهر زیبایی ها

معرفی نوشهر
شهرستان نوشهر یکی از زیباترین شهر‌‌‌‌های مازندران و همچنین ایران است با توجه به موقعیت جغرافیایی بی نظیر یعنی قرارگیری بین کوه هایی پوشیده از جنگل و دریای زیبای خزر(کاسپین) و همچنین رودخانه‌‌‌‌های متعدد، نوشهر یکی از مناطق زیبا و منطقه ای عالی برای گردشگری است و سالانه افراد زیادی از ایران و کشور‌‌‌‌های مختلف به نوشهر سفر می‌کنند وعده ای هم اقدام به خرید زمین و ویلا در کنار دریا و یا کنار جنگل می‌کنند .سیترا ملک می‌تواند شما عزیزان را برای خرید ویلا و زمین جهت زندگی و یا سرمایه گذاری راهنمایی کند.
موقعیت جغرافیایی نوشهر
شهرستان نوشهر با وسعت 1717/5کيلومتر مربع معادل 7/23 درصد مساحت استان مازندران را تشکيل مي دهد و از شمال به دریای مازندران، از جنوب به رشته کوه‌‌‌‌های البرز، از شرق به شهرستان نور و از غرب به شهرستان چالوس متصل است. ارتفاع آن از سطح دریا -2.9 متر است. نوشهر دارای دو بخش و 4 دهستان است. نوشهر دارای دو بخش آب و هوایی جلگه ای معتدل، مرطوب و کوهستانی سرد و نیمه مرطوب است. اقتصاد این شهرستان بر پایه کشاورزی و صنعت گردشگری استوار است. بر اساس آمار سال1390 اين شهرستان از 128647نفر جمعيت تشکیل شده است.
ویژگی‌‌‌‌های و امکانات نوشهر
از دیگر ویژگی‌‌‌‌های برجسته نوشهر فرودگاه نوشهر، بندر نوشهر، نزدیکی به دریا و جنگل ارتباط نزدیک با پایتخت است. نوشهر از معدود شهرستان‌‌‌‌های ایران است که در حوزه راه دارای سه ارتباط زمینی، هوایی و دریایی است. موقعيت جغرافيايي شهر نوشهر در 36 درجه و 36 دقيقه عرض شمالي و 51 درجه و 31 دقيقه طول شرقي قرار دارد .
نوشهر با تهران از طريق شهر چالوس و جاده کندوان حدوداً 200 کيلومتر و با شهر ساري ( مرکز استان ) حدوداً 164 کيلومتر فاصله دارد.
دمای هوا در نوشهر
مانند ساير شهرهاي ساحلي داراي آب وهواي استوايي و نيمه مرطوب است. روزهاي تابستاني عموما گرم ومرطوب بوده و تغييرات دما در شبانه روز وماه هاي مختلف نسبتاً کم مي باشد. اتمسفر مرطوب همراه با ابزار تبادل حرارتي سريع جلوگيري نموده وآب وهواي مديترانه اي با هواي خشک وآسمان صاف کمتر مشاهده مي شود. پديده فوق باعث تغييرات ملايم درجه حرارت در شب و روز مي گردد. بنابراين ميانگين سالانه دما در طي دوره آماري، در شهر نوشهر 3/16 درجه سانتيگراد وگرمترين ماه سال تير ( جولاي ) 8/25 درجه سانتيگراد و سردترين ماه سال بهمن ( فوريه ) 3/7 درجه سانتيگراد به ثبت رسيده است. همچنين مقادير کمينه ( متوسط حداقل ) در دي ماه 7/3 درجه سانتيگراد و ميانگين بيشينه ( متوسط حداکثر) در تير ماه 6/28 درجه سانتيگراد مي باشد.
بارندگي در نوشهر
بارندگي در شهر نوشهر به صورت آديا باتيکي و صعود مکانيکي از دامنه هاي البرز صورت مي گيرد. بدين صورت که توده هاي هواي مرطوب با برخورد به ارتفاعات البرز ضمن صعود وتراکم وتشکيل ابر، ايجاد بارندگي مي کند. مقدار متوسط بارندگي سالانه طي دوره آماري در نوشهر 5/1280 ميليمتر مي باشد. پر بارانترين فصل سال در نوشهر پايیز اسـت 6/585 ميليمتر از کل بارندگی سالانه ( 5/1280 ) ميليمتر، يعني 7/45 درصد بارش سالانه در اين فصل فرو مي ريزد و کم بارانترين فصل سال بهار است که حدود 6/144 ميليمتر بارندگي دارد.
رطوبت نسبی در نوشهر
رطوبت نسبي ميانگين سالانه رطوبت نسبي در نوشهر 83 درصد مي باشد. دليل عمده بالا بودن رطوبت نسبي به خاطر همجواري با درياي مازندران و تبخير زياد از سطح درياست. ميانگين حداقل رطوبت نسبي در فصل تابستان و تير ماه حدود 70درصد است و ميانگين حداکثر رطوبت نسبي در فصل پاييز و ماه هاي مهر و آبان و همچنين ماه اسفند 95 درصد است.
بالا بودن رطوبت نسبي به همراه عوامل ديگر چون درجه حرارت مناسب و غيره بخش جلگه اي را مناسب براي توليد مرکبات و کشت برنج کرده است. تاریخچه نوشهر قدیمی‌ترین نام نوشهر سنگ تجن است. آغاز شکل گیری نوشهر از روستای گردکل و منطقه شهر پشت بوده است که در مجاورت رودخانه گردکل در شمال مسیر راه سرتاسری کناره قرار داشته است.

تاریخچه نوشهر
در زمان قاجار به لحاظ نزدیک بودن این روستا به دریا و مناسب بودن ساحل آن جهت پهلوگیری شناور‌‌‌‌های تجاری مورد توجه شخصی بنام خاچیک قرار گرفت. و این منطقه محل مناسبی برای مبادله و حمل و نقل کالا میان ایران و روسیه شوروی و سبب رونق فعالیت‌‌‌‌های مختلف اقتصادی گردید. پس از مدت زمانی مورد توجه حبیب اله خان سردار خلعتبری تنکابنی (پدر سپهسالاراعظم تنکابنی؛ درآن زمان نوشهربامحوریت کجورقسمتی ازتنکابن محسوب می‌شد.) قرار گرفت که بجهت آغاز فعالیت‌‌‌‌‌های عمرانی به حبیب آباد معروف شد سپس به دهنو و در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی و در زمان پهلوی اول با ایجاد بندر نوشهر و یک سلسله اقدامات عمرانی با هویت شهری در کنار بافت روستائی به نوشهر تغییر نام یافت. بنابراین علل عمده استقرار و پیدایش شهر نوشهر در این منطقه را می‌توان وجود رودخانه‌‌‌‌‌های متعدّد، نزدیکی آن به دریا، کوتاه بودن فاصله‌اش به تهران و موقعیت مناسب ساحل آن برای پهلوگیری شناور‌‌‌‌های تجاری و حاصلخیزی اراضی اطرافش دانست.شهرستان نوشهر یکی از زیباترین شهر‌‌‌‌های مازندران و همچنین ایران است با توجه به موقعیت جغرافیایی بی نظیر یعنی قرارگیری بین کوه هایی پوشیده از جنگل و دریای زیبای خزر(کاسپین) و همچنین رودخانه‌‌‌‌های متعدد، نوشهر یکی از مناطق زیبا و منطقه ای عالی برای گردشگری است و سالانه افراد زیادی از ایران و کشور‌‌‌‌های مختلف به نوشهر سفر می‌کنند وعده ای هم اقدام به خرید زمین و ویلا در کنار دریا و یا کنار جنگل می‌کنند .سیترا ملک می‌تواند شما عزیزان را برای خرید ویلا و زمین جهت زندگی و یا سرمایه گذاری راهنمایی کند.


نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
دنبال چه هستی؟
جستجو برای خریدجستجو برای اجارهدرخواست‌‌‌‌‌های خریددرخواست‌‌‌‌‌های اجاره